
Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka uzyskało dotację na projekt pn. „Przebudowa, remont i zmiana sposobu użytkowania zespołu pałacowo – parkowego w Samodzielnym Publicznym Sanatorium Rehabilitacyjnym im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie”.
Planowane przedsięwzięcie obejmuje prace przy zespole połączonych ze sobą czterech budynków, tj.:
- Pałacu, który obecnie jest tylko częściowo użytkowany;
- Oficyny, w której znajdują się: wieloosobowe pokoje sypialne, kuchnia wraz ze stołówką, część administracyjna, a także pomieszczenia techniczne;
- Galerii arkadowej, stanowiącej połączenie między Pałacem, a Oficyną;
- Łącznika, stanowiącego połączenie całego Zespołu pałacowego z nową częścią Sanatorium (nieobjętą wnioskiem)
Projekt obejmuje przebudowę, remont i zmianę sposobu użytkowania w/w budynków, wraz z wyposażeniem, które użytkowane są przez Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie na potrzeby realizacji działań statutowych jednostki. Projekt obejmuje również zagospodarowanie ternu wokół, w tym wykonanie: gazonu trawiastego z bezpośrednim wejściem od Galerii, drogi przeciwpożarowej (ciągu jezdnego) wokół budynków, wykonanie tężni solankowej w przyległym parku, remont ścieżek w parku, wykonanie elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci) oraz uzupełnienie oświetlenia terenu.
Projekt adresowany jest głównie do pacjentów Sanatorium odbywających turnusy sanatoryjne i rehabilitacyjne w Sanatorium.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości świadczeń zdrowotnych i uzdrowiskowych udzielanych przez Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie. Dzięki wykonaniu projektu zostanie przywrócone do użytkowania poddasze Pałacu, wraz ze zmianą funkcji całego budynku (na parterze powstanie sala ogólnodostępna dla odwiedzających, foyer, sala wystawowa; na piętrze – sale wielofunkcyjne, jako miejsce spotkań). Przebudowa Oficyny umożliwi przeniesienie części administracyjnej do tej lokalizacji (obecnie biura znajdują się w różnych lokalizacjach), usunięcie sal rehabilitacyjnych (rehabilitacja obecnie odbywa się w nowo wybudowanym budynku) oraz odnowienie części gastronomicznej. Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy komfortu pacjentów poprzez przebudowę obecnych pokoi sypialnych w Oficynie (planuje się sale dwuosobowe z łazienkami).
Wszystkie budynki zostaną przywrócone do historycznego kształtu, odzyskując ówczesny wyraz artystyczny. Jednocześnie wnętrza staną się nowoczesne m.in. poprzez zainstalowanie przeszklonych wind, odsłonięcie konstrukcji dachu od wewnątrz ostatnich kondygnacji Pałacu i Oficyny oraz w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych, gdyż zaplanowano dwie windy, pochylnie przy wejściach, toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych, specjalne oświetlenie, kierunkowskazy, odpowiedniej szerokości korytarze i drzwi.
Całkowita wartość projektu: 22 603 187,65 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 19 212 709,46 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie