Elektroterapia

Galwanizacja – jest to zabieg, w którym wykorzystuje się prąd stały. Działa on kojąco na nerwy czuciowe a pobudzająco na nerwy ruchowe. W skutek tego zabiegu dochodzi do przekrwienia, które powstaje w następstwie tworzenia się ciał histaminopodobnych. Podrażniony zostaje układ nerwowy i pobudzone mięśnie. Celem tego zabiegu jest poprawa napięcia mięśni.

Jonoforeza – zabieg polega na wprowadzeniu do tkanek przez skórę leku, maści lub żelu przy pomocy prądu stałego. W medycynie zabiegi jonoforezy stosuje się w leczeniu stanów zapalnych, przy zwyrodnieniu stawów, uśmierzaniu bólu, w zabiegach mających na celu obniżenie napięcia mięśni.

Prądy diadynamiczne – to modulowane prądy małej częstotliwości powstałe na bazie prądu galwanicznego i nałożonego na niego prądu impulsowego. Mają właściwość rozszerzające naczynia krwionośne, wzmożenie aktywności naczynioruchowej, lepsze ukrwienie tkanek – a tym samym usprawnianie procesów odżywczych i przemiany materii- odgrywają istotną rolę w leczeniu wielu stanów chorobowych, a szczególnie obrzęków pourazowych oraz zaburzeń ukrwienia obwodowego.

Prądy interferencyjne – są to prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Działają przeciwbólowo, pobudzają do skurczu mięśnie szkieletowe, rozszerzają naczynia krwionośne, a w związku z tym usprawniają krążenie obwodowe, usprawniają procesy odżywcze i przemianę materii, zmniejszają napięcie współczulnego układu nerwowego.

Prądy Tens – to przezskórna stymulacja nerwów stanowi przydatną metodę leczniczą z zakresu medycyny fizykalnej w schorzeniach, których pierwszoplanowym objawem staje się ból. TENS oprócz działania przeciwbólowego znajduje również zastosowanie w terapii trudno gojących się ran i owrzodzeń, zaburzeń zrostu kostnego oraz do stymulacji mięśni szkieletowych.