Hydroterapia

Hydroterapia zwana również wodolecznictwem jest działem lecznictwa fizykalnego w którym wykorzystuje się oddziaływanie wody na ustrój. W zabiegach wodnych działa na chorego czynnik termiczny, hydrostatyczny i mechaniczny.

Zabiegi stosowane w naszym Sanatorium to:Kąpiele perełkowe – to kąpiel do której przez specjalne dysze w dnie wanny doprowadzane są pęcherzyki powietrza. Drażnią one delikatnie skórę wywierając działanie o charakterze mikro masażu, przede wszystkim na zakończenia nerwów autonomicznych. Kąpiel taka powoduje rozluźnienie napięcia mięśni, przyśpieszone zostaje krążenie krwi, a tym samym uaktywniają się procesy przemiany materii, odtruwania i oczyszczania całego organizmu. Powoduje to przekrwienie tkanek, przemieszczenie płynów ustrojowych, zwiększenie dopływu krwi żylnej do serca oraz następuje poprawa procesów przemiany materii, daje uczucie rozluźnienia i odprężenia.

Bicze Szkockie – to natrysk ciała silnym  skupionym bądź wachlarzowatym strumieniem wody, stosując na zmianę różnego rodzaju natryski. Z reguły zabieg polega na zróżnicowaniu temperatury wody. Zabieg działa pobudzająco na układ krążenia, hartuje organizm, obniża ciśnienie krwi i działa uspokajająco.

Kąpiele wirowe kończyn górnych lub dolnych – jest to stały natrysk na kończyny zanurzone w wodzie z dysz umieszczonych w ściankach wanien. Powoduje rozluźnienie mięśni, zmniejszenie obrzęków, zwiększenie krążenia oraz poprawę przemiany materii.

Kąpiel solankowa – zabieg zmniejszający pobudliwość nerwów czuciowych i ruchowych. Normalizuje ciśnienie tętnicze. Polepsza regulację krążenia krwi i pobudza ukrwienie skóry. Reguluje metabolizm skóry i poprawia jej odporność. Stosowany głównie w schorzeniach narządu ruchu i skóry.