Termoterapia

Termoterapia czyli leczenie ciepłem polega na dostarczeniu do ustroju energii cieplnej, głównie drogą przewodzenia i przenoszenia. Energia cieplna stanowi najsilniejszy przeciwbólowy i przeciwzapalny doraźny środek, a równocześnie najpotężniejszy dla wszystkich czynności ustroju.

Okłady cieplne to miejscowy  zabieg rozgrzewający, który powoduje intensywne przekrwienie okolicy poddawanej leczeniu. Działa uśmierzająco w nerwobólach, zmniejsza napięcie mięśniowe i sztywność stawów, wykazuje działanie przeciwzapalne.

Fluidoterapia jest to zabieg cieplny, połączony z masażem, wykorzystywany w terapii schorzeń kończyn górnych lub dolnych.
Zabieg ten polega na tym, że do specjalnego urządzenia wsuwa się dłonie lub stopy. Rozgrzewa je nadmuchiwane powietrze ogrzane do temperatury powyżej 40 st. C
Przykładowe wskazania do zabiegu to: upośledzenie miejscowego przepływu krwi w kończynach, ból w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, patologiczne zmiany stawów kończyn: przykurcze, uszkodzenia, bóle.